Jak zacząć ćwiczyć regularnie i nie stracić motywacji

Ćwiczenia są kluczową częścią każdego zdrowego stylu życia, ale zmotywowanie się do nich może być niewiarygodnie trudne. Możesz zwiększyć swoją motywację i pozostać wiernym swoim ćwiczeniom, wyznaczając sobie krótkoterminowe cele, ćwicząc z przyjacielem, ustalając miesięczny harmonogram ćwiczeń, koncentrując się na korzyściach płynących z ćwiczeń i włączając je do codziennej rutyny.

Nie skupiaj się na wyniku końcowym

Jedną z rzeczy, która prawie na pewno zabije twoją motywację, jest zbytnie skupianie się na wynikach, jakie chcesz osiągnąć. Choć ważne jest, by mieć jasno określony cel, musisz pamiętać, że nie masz wpływu na to, jak szybko schudniesz lub jak sprawny będziesz. Nie pozwól, by pragnienie szybkich rezultatów stanęło Ci na drodze do osiągnięcia celów fitness. Skup się na procesie, a nie na wyniku, i ciesz się podróżą w kierunku zdrowszego siebie. Jeśli masz z tym problemy, spróbuj spisać korzyści, jakie przynosi ćwiczenie i czytać je, kiedy czujesz się zdemotywowany. Pomoże ci to skupić się na tym, dlaczego w ogóle ćwiczysz. Ćwiczenie to podróż i nie można czerpać z niego prawdziwej przyjemności, jeśli ciągle myśli się o mecie. Jeśli skupisz się na korzyściach płynących z ćwiczeń, takich jak redukcja stresu, poprawa nastroju i dłuższe, zdrowsze życie, o wiele łatwiej będzie ci zachować motywację.

Włącz ćwiczenia do swojej codziennej rutyny

Jeśli masz trudności z utrzymaniem motywacji do ćwiczeń, możesz spróbować włączyć je do codziennej rutyny i maksymalnie ułatwić sobie trzymanie się swoich celów. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, np. idąc pieszo do pracy lub jeżdżąc na rowerze stacjonarnym podczas rozmowy telefonicznej. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, można je nawet włączyć do swojego dnia pracy. Na przykład, jeśli jesteś nauczycielem, możesz chodzić po klasie, gdy prowadzisz zajęcia, lub jeśli pracujesz przy biurku, możesz wykonywać przysiady, wypady i inne ćwiczenia, siedząc przy biurku. Istnieje także wiele aplikacji, takich jak 7-Minute Workout i Fitness Challenge, które pomogą Ci zachować konsekwencję w treningu, nawet jeśli masz tylko kilka minut.